Letra ECA-UEFA: Mbyllja e kampionateve, rrezikohet Evropa

UEFA dhe Shoqata e Klubeve Evropiane, ECA  dhe ligat e Futbollit dolën me një komunikatë paralajmëruese për Federatat duke I shpjeguar se është shumë herët për të mbyllur përfundimisht kampionatet duke iu referuar kështu Belgjikës që zgjodhi të pezullojë përfundimisht Jubiler Pro league të sezonit 2019/20 për shkak të coronavirusit edhe pse vendimi pritet të

Vazhdoni leximin →

‘Times’: Refuzohet plani I ECA për SuperChampions

Projekti I Shoqatës së Klubeve për Championsin e të ardhmes që u mbiquajt SuperChampions  që do të niste që nga 2021 është refuzuar përfundimisht. Lajmi është publikuar nga ‘Times’, sipas së cilës UEFA kreu konsultime me 55 Federatat evropiane nga ku dolën disa pika fikse 1.Hyrja në Champions nëpërmjet kampionateve duhet të mbetet kriteri kryesor

Vazhdoni leximin →

ECA, Anjeli: Champions I ri në 2024, por në ekuilibër me turnetë kombëtarë

Andrea Anjeli konfirmon projektin për një Ligë të re Kampionesh dhe këtë e bëri menjëherë pas rizgjedhjes së tij në krye të Shoqatës së Klubeve  Evrooiane deri në 2023. ‘Ishte një mbledhje positive dhe productive-tha Anjelo-të gjithë do të kërkojmë të mbrojmë interesat e kompeticioneve të së ardhmes; nuk ekziston pjesa ime ose një pjesë

Vazhdoni leximin →

Rritet familja e Klubeve Evropiane, Milan bashkohet me ECA

Familja e Shoqatës së Klubeve Evropiane ECA zgjerohet pasi pjesë e saj tani është edhe Milani. Klubi kuqezi nëpërmjet kanaleve të tij social zyrtaruizoi lajmin e bashkimit të tij me këtë shoqatë ku bëjnë pjesë 232 klube të Kontinentit të Vjetër dhe ku president është pikërish Andrea Anjeli, që është njëkohësisht edhe president i Juventusit.

Vazhdoni leximin →

Champions League, UEFA dhe ECA përgatisin revolucionin

Prej muajsh UEFA dhe klubet më të rëndësishme evropiane kanë nisur diskutimet për një revolucion të mundshëm në formatin e Ligës së Kampioneve duke nisur nga sezoni 2021 dhe dita e martë mund të jetë vendimtarja. Sipas ‘ëall Street Journal’, pikërisht të martën do të zhvillohet një takim sekret mes Shoqatës së Klubeve Evropiane dhe

Vazhdoni leximin →

Botërori i ri i klubeve; klubet evropiane e refuzojnë

Klubet evropiane e refuzojnë formatin e ri të botërorit të klubeve. Shoqata e Klubeve të kontinentit i dërgoi një letër UEFA për t’i bërë të ditur se asnjë prej 232 anëtarëve të saj nuk ka ndërmend që të marrë pjesë në këtë kompeticion që po promovohet nga FIFA dhe presidenti i saj Xhani Infantino Sipas

Vazhdoni leximin →