Dopingu, Rusia apelon në CAS vendimin e skualifikimit

Në 9 dhjetor Agjencia Botërore Antidoping vendosi të  përjashtojë Rusinë nga të gjitha eventet sportive për 4 vjet për shkak të skandalit të dopingut.  Kjo solli edhe reagimin e Agjencisë Ruse Antidoping, RUSADA që u hodh në kundërsulm duke e apeluar këtë vendim të WADA në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv në Lozanë që e lë

Vazhdoni leximin →

Fair Play Financiar, CAS refuzon apelin e Mancester Sitit

Mancester Siti merr një lajm të keq nga Lozana në Zvicër. Gjykata e Arbitrazhit Sportiv hodhi poshtë apelin e bërë nga Citizens kundër UEFA për hetimet e hapura për dyshimet e krijuara rreth kampionëve të Anglisë për thyerje të rregullit të Fair Play Financiar. Është vetë ky institucion që e konfirmoi gjithcka nëpërmjet një komunikate

Vazhdoni leximin →

Apeli në Twitter funksionoi; Keisuke Honda gjen skuadër

Këmbëngulja të shpërblen. Keisuke Honda provoi cdo mënyrë dhe tani mund të mbledhë frytet e përpjekjeve të tij. Nëpërmjet Twitterit, japonezi iu vetëofrua Milanit, mancestet Junajtid… të gjitha skuadrave duke deklaruar se është ende një prej lojtarëve më te mirë aziatikë në qarkullim. Por duket se dikush e ka parë dhe mirëpritur apelin e tij

Vazhdoni leximin →

Semenja, CAS i refuzon apelin; duhet të marrë kurë hormonale

Gjykata e Arbitrazhit Sportiv bëri të vlefshme rregullat e reja të Federatës Ndërkombëtare të Atletikës që u kërkon sportisteve me hiperandrogenizëm, mes të cilëve figuron edhe kampionia olimpike Kaster Semenja, që të marrin medikamente për të ulur nivelin e testosteronit. Sipas rregullit të ri, Semenja duhet të marrë këtë kurë hormonale për uljen e nivelit

Vazhdoni leximin →

Ju kujtohet Emerson? E bija nuk e takon prej 3 vitesh

‘Baba e ndjej vërtet shumë mungesën tënde. Janë disa gjëra që paraja nuk mund t’i blejë sic është koha dhe dashuria e njerëzve dhe unë nuk mund të besoj se nuk më do më-Ky është apeli i bërë nga Karolajn Da Roza, vajza e ish futbollistit të Romës, Juventusit e Milanit, Emerson. Da Roza nuk

Vazhdoni leximin →