Një derbi anglez në Champions? Liverpuli fërkon duart!

Nuk ndodhin shpesh në Europë dhe nuk pëlqehen nga skuadrat. Fjala është për derbi mes dy ekipeve të të njëjtit vend, siç do të jetë përballja Liverpul-Mançester Siti në Champions. Gjithsesi, për të kuqtë, një precedent i dikurshëm është tepër i favorshëm, dhe të paktën për statistikë “redsat” fërkojnë duart.

Ishte viti 1973, gjysmëfinalja e Kupës UEFA, kur shorti vuri përballë Liverpulin dhe Totenhemin, dy ekipet nga Anglia. Totenhemi ishte fitues në fuqi i kupës, pasi në 1972 kishte mundur në finale një tjetër ekip anglez, Uolverhemptonin. Këtë herë ishte radha e Liverpulit që kaloi në finale me gol në fushë kundërshtare, 1-0 në “Anfild”, 1-2 në “Uajt Hart Lejn”.

Ishte epoka e trajnerit të lavdishëm Bill Shenkli, me skocezin që kishte themeluar Liverpulin e madh në Angli dhe në Europë që në fillim të viteve 60-të. Skuadra e tij, e udhëhequr nga 22-vjeçari Kevin Kigan, triumfoi edhe në finale ndaj Borusias së Mynshengladbahut, që Shenkli e quante ekipin më të fortë të Europës. A thua, edhe dueli me Sitin do të jetë sërish kështu, dhe Liverpuli do të rikthehet i madh në Europë?

Sfidanti.al