Rrogat e trajnerëve të Botërorit: Gjermani Flik numri 1, japonezi Morijasu milioneri i parë!

Një renditje më vete në Katar është edhe ajo e pagesave për teknikët e skuadrave, ndërsa flitet për 32 sepse aq janë edhe finalistët. Diferencat janë të mëdha, madje deri në 50 herë mes atij që fiton më pak, Xhalel Kadri (Xhelali, me një fjalë) i Tunizisë që fiton vetëm 130 000 euro në edicion, dhe Hansi Flikut të Gjermanisë që është trajneri me pagën më të lartë, 6.5 milionë euro. Në “podium” janë Garet Sauthgejt i Anglisë me 5.8 milionë euro dhe Didie Deshamp i Francës, kampione të botës me 3.8 milionë. Ndër 32 trajnerët, 14 kanë rroga poshtë 1 milionë eurove, ndërsa “milioneri” i parë është tekniku i Japonisë, Haxhime Morijasu, që fiton 1.05 milionë.

Renditja e rrogave

Xhalel Kadri, Tunizi, 130 000 euro

Aliu Sise, Senegal, 310 000

Rigobert Song, Kamerun 340 000

Luis Suarez, Kosta Rika, 350 000

Rob Pejxh, Uells, 380 000

Kris Hauton, Gana, 400 000

Xhon Herdman, Kanada, 480 000

Çeslav Mihnieviç, Poloni, 500 000

Zllatko Daliç, Kroaci, 550 000

Karlos Keiroz, Iran, 650 000

Dragan Stojkoviç, Serbi, 650 000

Gustavo Alfaro, Ekuador, 770 000

Diego Alonso, Uruguaj, 860 000

Vahid Halilhoxhiç, Marok, 920 000

Haxhime Morijasu, Japoni, 1.05 milionë

Herve Renar, Arabia Saudite, 1.1 milionë

Luis Enrike, Spanjë, 1.15 milionë

Kasper Hjulmand, Danimarkë 1.15 milionë

Roberto Martinez, Belgjikë, 1.2 milionë

Greg Berhalter, SHBA, 1.25 milionë

Graham Arnold, Australi, 1.3 milionë

Paulo Bento, Korea e Jugut, 1.3 milionë

Murat Jakin, Zvicër, 1.6 milionë

Fernando Santos, Portugali, 2.25 milionë

Feliks Sançez Bas, Katar, 2.4 milionë

Lionel Skaloni, Argjentinë, 2.6 milionë

Gerardo Tata Martino, Meksikë, 2.9 milionë

Luis Van Gal, Holandë, 2.9 milionë

Tite, Brazil, 3.6 milionë

Didie Deshamp, Francë, 3.8 milionë

Garet Sauthgejt, Angli, 5.8 milionë

Hansi Flik, Gjermani, 6.5 milionë

Sfidanti.al