Premier Liga vjen e para, është urdhëri i klubit për Klopin

Në Premier Ligë, ashtu si tek skuadrat angleze në Formula 1, nuk jepen urdhëra për pilotët. Gjithsesi, kohët kanë ndryshuar dhe traditat mund të shkelen me të dyja këmbët. Këtë e tregon sjellja e “bosëve” të Liverpulit me trajnerin Jurgen Klop, të cilin e kanë instruktuar që të ketë përparësi gjatë këtij sezoni.

Edhe pse Kupa e Anglisë është kompeticioni më i vjetër në botë, dhe tepër i adhuruar në ishull, në një futboll global, nuk vlen vetëm dëshira e tifozëve nostalgjikë anglezë. Pronarët dhe drejtuesit e klubit i kanë thënë Klopit (sipas mediave britanike) se përparësi këtë sezon do të ketë fitimi i titullit kampion në Premier Ligë, diçka që mungon prej 29 vjetësh, dhe nëse fitohej do të ishte hera e parë në 30 vjet.

Championsi padyshim që mbetet tepër e rëndësishme, objektiv madhor, por për arsyen e mësipërme, për arsye historike, duhet titulli. Nëse thyhet Mançester Siti në garën e Premier Ligës, një epokë e re mund të hapej për Liverpulin, e ngjashme me ato të Bill Shenklit e Bob Pejslit, si dhe të viteve 80-të me Xho Faganin apo Keni Dalglishin.

Sfidanti.al