Manchester City mbetet në fronin e Premier

Manchester City është kampion i Anglisë për të dhjetën herë në historinë e tij, i katërti radhazi. Skuadra e Guardiolës nuk gaboi kundër West Hamit: Etihad shpërtheu nga gëzimi për rezultatin final 3-1, rezultat i golave ​​të Fodenit (një dopietë) dhe Rodri. Për Citizens dhe Guardiolën (titulli i 38-të i karrierës) një titull historik, sepse askush më parë nuk kishte fituar katër Premier League radhazi. Ëndrra e Arsenalit, që shpresonte të rikthehej në fronin e Anglisë pas 20 vitesh, shuhet. Klopp largohet me fitore nga Liverpool, humbje nga De Zerbi në minutën e fundit ndaj Brighton. Chelsea siguron pjesëmarrjen në Conference League për momentin; nëse Manchester United nuk do të fitojë FA Cup, blutë do të shkojnë në Europa League së bashku me Tottenhamin, ndërsa Newcastle do të luajë në Conference League, duke i lënë Djajtë e Kuq pa Evropë.

sfidanti.al