Rumania nderon Sulejman Demollarin

Rumania ka zhvilluar ceremoninë e fundvitit për futbollistët më të mirë. Një nga çmimet e dhëna ka qenë edhe ai për lojtarin më të mirë të huaj të të gjitha kohërave, që ka luajtur në këtë vend. Me shumicë votash është zgjedhur edhe Sulejman Demollari, i cili pas shumë vitesh mbetet ikonë në futbollin rumun,

Vazhdoni leximin →

UEFA me “metër” të shkurtër për Rumaninë

Vellezër në kohë të turbullta, të tillë e kanë cilësuar marrëdhënien e çuditshme mes tyre rumunët dhe serbët. Nuk ka rëndësi Partizan Beograd apo Crvena zvezda, armiq në shtëpi por miq jashtë kufijve sepse për të gjithë në Serbi dhe rumunët e fraksioneve ekstreme janë njerëz të një ideali që në këtë rast është Kosova

Vazhdoni leximin →

“Kosova është Serbi” mund t’i kushtojë shtrenjtë Rumanisë, UEFA hap hetim

Kosova nuk e ka humbur shpresën se mund të përfitojë në “tavolinë” pas ngjarjeve të turpshme të Bukureshtit. UEFA njofton zyrtarisht se ka hapur hetimet për 6 akuza konkrete dhe më pas do të marrë një vendim. Akuzat janë: “Mesazhe provokuese me karakter fyes për thirrjet, pankartat, sjellje raciste, flakadanë, hedhje e sendeve në fushë dhe

Vazhdoni leximin →

Federata Rumune e Futbollit dënon thirrjet diskriminuese

Ngjarjet e Bukureshtit kanë detyruar Federatën Rumune të Futbollit të bëjë një reagim të ashpër në lidhje me banderolat dhe thirrjet diskriminuese ndaj Përfaqësueses dhe lojtarëve të Kosovës. Nëpërmjet një kounikate zyrtare, federata rumune dënon atë që e cilëson sjellje të papërgjegjshme të një pjese të tifozerisë dhe shton: “Diskriminimi nuk pranohet në futboll dhe

Vazhdoni leximin →

Bukureshti vetëm maja e ajsbergut….

Ngjarjet e regjistruara në Bukuresht mbrëmjen e datës 12 shtator nuk janë një “rrufe në qiell të hapur” për UEFA-n që shpesh herë të tilla situata i kalon në heshtje. Në “National Arena” të Bukureshtit u konsumua një “dramë” që aktet fillestare i datojnë të provuara me filmime 4 vite më parë në stadiumin e

Vazhdoni leximin →

Kosova sot në fushë për topin e fundit të Euro 2024

Rumani-Kosovë, sonte në Bukuresht do të jetë 90-minutëshi më i rëndësishëm i këtyre kualifikimeve për Euro 2024 për “Dardanët” në një situatë jokomode për shkak të rezultateve të dibëta në 5 javët e para ku numërojnë 4 barazime dhe 1 humbje. Një fitore e mundshme ndaj Rumanisë do të ishte jetike për të shpresuar në

Vazhdoni leximin →

Rumani-Norvegji si Juventus-Napoli; 3-0 në tavolinë

UEFA vendosi që t’i japë fitoren 3-0 në tavolinë Rumanisë pasi sfida me Norvegjinë e vlefshme për Nations League nuk u zhvillua për shkak të pozitivitetit me Covid-19 të Omar Elabdellaoui. Lajmi u konfirmua nga vetë Federata Norvegjeze e Futbollit nëpërmjet një postimi në Twitter. ‘UEFA vendosi t’i japë Norvegjisë humbjen 3-0-lexohet në postimin e

Vazhdoni leximin →