Shtanga shkëlqen në europianin e Bullgarisë

Shqipëria ka arritur rezultate fantastike në ditën e dytë në Kampionatin Europian të peshëngritjes. Europiani që po mbahet në Sofie të Bullgarisë ka rezultuar mjaft “fatsjellës” për Kombëtaren shqiptare, të cilët kanë fituar ditën e djeshme 3 medalje argjendi. Protagonistët në këto arritje ishin, Kristi Ramadani dhe Erkand Qerimaj që garuan në kategorinë e peshave

Vazhdoni leximin →

Pirro Dhima vendos kurorë

E shtuna ka qenë një ditë e veçantë për ish-peshëngritësin e njohur shqiptar Pirro Dhima, që më pas zgjodhi të përfaqësojë Greqinë në arenën ndërkombëtare.Ish-sportisti i njohur ka zyrtarizuar me martesë lidhjen e tij me Afërdita Skafidën, pasi ditën e djeshme është zhvilluar një ceremoni me rrethin e ngushtë familjar ku çifti ka kurorëzuar dashurinë.

Vazhdoni leximin →

Daniel Godelli, i pastër: Ostarina nga suplementi ushqimor

Peshëngritësi shqiptar, Daniel Godelli, nëpërmjet një sqarimi shterrues në fazën e tij zyrtare ka njoftuar mbarë opinionin sportiv se ka fituar betejën ligjore në lidhje me akuzat për doping. Sipas tij, substance e ndaluar Ostarinë, e gjurmuar në trupin e tij, kishte ardhur nga një suplement ushqimor. Njoftimi i Godellit “Përshëndetje miq, shokë, kolegë, gazetarë,

Vazhdoni leximin →

Briken Calja rikthehet te medaljet

Shqipëria e peshëngritjes ka mbyllur me një medalje të bronztë pjesëmarrjen e saj në Çmimin e Madh të Katarit, medalje që mban firmën e Briken Caljes. Ndërkohë kampioni tjetër i shtangës kuqezi, Erkand Qerimaj, ka shënuar rezultat më të lartë në dygarësh, duke u klasifikuar i katërti. Çmimi i Madh i Dohas është gjithashtu edhe

Vazhdoni leximin →

Briken Calja dhe Erkand Qerimaj me objektiv Paris 2024

Peshëngritja shqiptare bëhet gati për të marrë pjesë në Çmimin e Madh të Katarit, që është i vlefshëm për kualifikueset e Lojërave Olimpike të Parisit më 2024. Briken Calja dhe Erkand Qerimaj, të dy në peshën deri në 81 kilogram, do të konkurrojnë në Doha të shtunën me mundësinë e tyre për të marrë normën

Vazhdoni leximin →

Ertian Kofsha, i artë në botëror

Ertian Kofsha është Kampion Bote në stilin e shkëputjes në peshën deri në 89 kilogram Në mungesë të trajnerit Leonard Toska, i cili nuk u pajis me vizë meksikane, të paktën sipas justifikimit zyrtar të Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, Kofsha është drejtuar në garë nga presidenti Elez Gjoza. 152 kilogram në provën e parë me shumë

Vazhdoni leximin →