Federata Italiane e Futbollit konsideron si “europianë” futbollistët shqiptarë

Federata Italiane e Futbollit (FIGC) ka mbajtur më datë 28 mars 2024 mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv, i cili ka marrë disa vendime të rëndësishme. Një nga pikat e diskutuara në rendin e ditës ishte edhe ndryshimi i rregullave që lidhen me regjistrimin e futbollistëve ekstra komunitar për sezonin 2024-2025 në vendin fqinj. Në lidhje me këtë

Vazhdoni leximin →

Gravina nën hetim për pastrim parash

Gabriele Gravina është nën hetim nga Prokuroria e Romës për pastrim parash. Presidenti i Federatës Italiane të Futbollit ka përfunduar në hetimin e dosjes së Peruxhias, u dëgjua pasditen e sotme me kërkesën e tij prej rreth dy orësh nga prokurori Francesco Lo Voi dhe deputeti Giuseppe Cascini. Kanë qenë avokatët e Gravinës, Leo Mercurio

Vazhdoni leximin →

Tonali pret dënimin nga Federata Italiane

Momente vendimtare për karrierën e mesfushorit italiajn, Sandro Tonali i cili do të mësojë dënimin që do të marë pasi cilësohet fajtor për baste të jashtëligjshme. Avokatët e mesfushorit trokitën në të hënën me Zyrën e Prokurorit të FIGC për të diskutuar përfundimisht marrëveshjen e fajësisë së klientit të tyre. Një marrëveshje që dyja palët

Vazhdoni leximin →

Marotta, pas Interit synon presidencën e FIGC

Giuseppe Marotta synon të jetë për shumë gjatë në botën e futbollit italian. Drejtori i Përgjithshëm i Interit, gjatë prezantimit të librit të ri të gazetarit Fabrizio Biasin, pranoi se te “zikaltërit” do të mbylli një epokë të karrierës së tij, atë të klubeve. Po, do të doja ta provoja veten time në politikën sportive, por

Vazhdoni leximin →