Zheljko Obradoviç, “Magjistari i basketbollit” drejt mrekullisë së re!

Ka magjistarë në fushë, por edhe jashtë saj. Përveç basketbollistit që shënon koshat apo ndihmon ekipin të fitojë, është edhe dikush që vuan më shumë në stolin e drejtimit. Zheljko Obradoviç është nga ata që ka provuar për një kohë të gjatë trysninë e stresit të trajningut, por ka ditur të triumfojë ndaj saj dhe ndaj kundërshtarëve.

Trajneri serb mund të vazhdojë të quhet më i miri në rolin e tij në Europë dhe vetëm paragjykimet e mykura në SHBA bëjnë që ai të mos marrë një skuadër të NBA-së. Gjithsesi, për momentin ka në dorë një superekip të radhës, Fenerbahçen e Stambollit. Në vetëm tre sezone ai e ktheu skuadrën e mirë, por jo të madhe turke, në një superfuqi kontinentale, duke dalë vjet nënkampion i Europës.

Këtë edicion e ka nisur shkëlqyeshëm Euroligën, dhe vetëm CSKA e Moskës, kampionia në fuqi, është baraz me të në renditje, me 4 fitore e 0 humbje. Suksesi i fundit u arrit mbrëmë, në derbin turk luajtur në fushën e Gallatasarajit, 103-87, përballë më shumë se 9 mijë tifozë kundërshtarë.

Pasi ka fituar Euroligën (Championsin) me 4 skuadra tyë ndryshme (Partizan Beograd, Hoventud Badalonja, Real Madrid, Panathinaikos), ai do të përpiqet ta fitojë me të pestën. Do të përpiqet ta shtojë legjendën e tij në çdo mënyrë. Deri tani, Obradoviç ka fituar 8 Euroliga (plus 7 arritje në finale) dhe 2 Kupa Saporta, ka fituar 14 kampionate të ndryshëm në Greqi, Turqi e ish-Jugosllavi, 9 kupa kombëtare, 3 Superkupa kombëtare. Si trajner i ish-Jugoallavisë fitoi kampionatin botëror dhe europian si dhe medaljen e argjendit olimpike, ndërsa ka arritur suksese të mëdha edhe si lojtar.

B. Kuka