Në botë nuk ka futbollist me më shumë trofe se Dani Alvesh!

Lionel Mesi dhe Kristiano Ronaldo janë padyshim futbollistët më të mirë në botë, ndërkohë që Eden Azari. Kilian Mbape dhe Nejmari janë virtuozët e futbollit që presupozohet se do të trashëgojnë dy yjet e lartpërmendur, por ama në botë nuk ka futbollist tjetër që “të ketë korrur” kaq shumë trofe sa braziliani Dani Alvesh që, pasi fitoi me Brazilin Kupën e Amerikës, e çoi numrin e trofeve të fituar nga ai deri te shifra magjike – 40!

Nëse në botë ka ndonjë sinonim për futbollistin që është i destinuar, pra i paracaktuar që të fitojë tituj dhe trofe, ky është Dani Alvesh. Në karrierën e tij të pasur, duke filluar nga Bana dhe duke vazhduar te Sevilja e Barcelona dhe Juventusi e PSZH-ja, si edhe me 114 ndeshjet me përfaqësuesen braziliane, ai ka koleksionuar gjithsej 40 trofe.

Alveshi, në fakt, më shumë trofe ka fituar me Barcelonën – 23, ndërsa me Brazilin Kupa e Amerikës ishte trofeu i pestë (i dyti i tij në këtë Kupë), ndërkohë që ai ka fituar dy Kupa Konfederate dhe një titull kampion bote me përfaqësuesen e të rinjve.

Dani Alvesh që tani për tani nuk ka klub, u shpall futbollisti më i mirë i Kupës së Amerikës.

Sfidanti.al