Legjenda Lato: Polonia nuk do ta ketë të lehtë ndaj Shqipërisë!

Disfata edhe mund tw ndodhte, por jo nw atw mwnyrw. Polonia, rivali ynw I parw nw eliminatoret e Europianit 2024, pwsoi njw humbje tw merituar dhe alarmuese nw Pragw ndaj Republikws Çeke, duke treguar sesa tw forta janw kundwrshtarwt e grupit. Çekwt patwn epwrsi dhe nuk diskutuan asgjw, duke arritur epwrsinw 3-0, ndwrsa polakwt morwn njw paralajmwrim pwr ndeshjen me kuqezinjtw nw 27 mars. Ky paralajmwrim erdhi nga legjenda e madhe e Polonisw, Grzhegorzh Lato, ylli I shquar I viteve 70-tw e 80-tw qw e ngjiti kombwtaren e tij pranw majws sw botws. Lato deklaroi pwr median vendase “Sportove fakti” se sfida ndaj Shqipwrisw nw Varshavw do tw jetw e vwshtirw.

Ai theksoi se gjithkush e kupton se nuk do tw jetw e lehtw me shqiptarwt, sidomos pas paraqitjes qw polakwt bwnw me Çekinw. Kritikat e Latos ishin tw ashpra sidomos pwr kapitenin Robert Levandovski duke thwnw se “ai nuk ishte fare nw fushw”. Rivalwt e ardhshwm tw Shqipwrisw u paraqitwn dobwt, pa energji dhe vendosmwri, ndonwse nuk dihet sesi do tw reagojnw nw sfidwn e sw hwnws nw “Stadiumin Kombwtar” tw Varshavws. Kombwtarja shqiptare u ndesh me Poloninw nw kryeqytetin e saj shtator 2021, kur trajner ishte Edi Reja, dhe u mund 1-4 duke u treguar e rrezikshme nw sulm, por e dobwt nw mbrojtje.

Sfidanti.al