Kristiano Ronaldo, një kampion, një fitues, por sidomos një lider!

Tek Mançester Junajtidi nuk pati mundësi ta tregonte këtë aspekt. Kristiano Ronaldo luajti në “Old Traford” vetëm deri në moshën 23-vjeçare dhe pastaj kaloi tek Reali. Në Madrid, ai shënoi 450 gola në 438 ndeshje, fitoi katër Champions si dhe shumë trofe të tjera, por u dallua jo vetëm si kampion dhe fitues, veçse edhe si udhëheqës. Janë të famshme skenat e fjalimeve të tij motivuese në dhomën madrilene të zhveshjes, krah për krah me kapitenin Sergio Ramos.

“Vesin” nuk e harroi tek Juventusi, siç u filmua nga kamerat në tunelin e stadiumit të Torinos, në pushim të ndeshjes së Championsit ndaj Atletikos. Shumë foto dolën në media ku shihej Kristiano duke motivuar shokët e ekipit, madje edhe duke u përballur me nerva dhe emocione të forta me gjyqtarin e takimit. CR7-ta doli i rëndësishëm për 3 golat e shënuar, por edhe për moralin ndaj ekipit.

Nuk mungoi ky karakter i tij as me kombëtaren e Portugalisë, dhe me siguri lidershipi i tij u ndje shpesh. Nuk do të harrohet kurrë energjia dhe motivimi që i dha lojtarëve, sidomos Fontes apo ndonjë tjetri në finalen e Euro 2016-ës. Jo më kot, ai edhe fitoi titullin europian ndaj Francës favorite.

Sfidanti.al