Klopi kishte të drejtë, Siti duhet uruar për titullin!

Ende nuk ka marrë fund, por duket se gjithçka ka përfunduar, megjithatë. Mançester Siti hodhi hapin vendimtar drejt mbrojtjes së titullit me fitoren e madhe në “Old Traford”, duke kapërcyer pengesën e fundit të madhe që i kishte mbetur, Mançester Junajtidin. Me 89 pikë ndaj 88 të Liverpulit, kur kanë mbetur edhe 3 javë deri në mbyllje të Premier Ligës, duket se asgjë nuk do ta ndalë skuadrën e Pep Guardiolës. Bernado Silva dhe Leroi Sane ishin autorët e golave në pjesën e dytë.

Duhet thënë se nëse ia del, duhet uruar me gjithë zemër sepse po zhvillon një kampionat të madh. Këtë e tregoi ndaj Totenhemit, pas eleminimit nga Championsi, e tregoi edhe në “Old Traford”. Sado që derbi është një ndeshje e veçantë, sado që Junajtid duhet të bënte autokritikë pas katastrofës me Evertonin, “djajtë e kuq” duhet të gjejnë kundërshtar tjetër për kthesën. Ndoshta Çelsin, me të cilin do të luajnë në fundjavë dhe nëse e mundin, ndoshta kualifikohen për në Champions. Po i ndihmojnë rivalët që po gabojnë, sidomos Arsenali dhe Çelsi.

Jurgen Klop, trajneri i Liverpulit, e tha para pak ditës se nuk besonte që Junajtidi do ta ndalte Sitin. Kështu edhe doli, dhe gjermani e di se Guardiola po e meriton. Sidoqoftë, ai do ta provojë deri në fund këtë vit, pastaj do të hyjë me mendje të mbledhur sezonin e ardhshëm, që t’i japë fund “thatësirës” 30-vjeçare së titullit në “Anfild”.

Sfidanti.al