Federer triumfon ne Melburn ndaj Nadalit, legjendë e përjetshme

Tenisti zviceran Roxher Federer  triumfon në Melburnë ndaj rivalit të tij historik, Rafa Nadal, duke arritur të triumfojë për herë të pestë në karrierën e tij 35 vjeçare, katër vjet e gjysmë pas suksesit të fundit të tij në Uimbledon  dhe pas nëntë vitesh e gjysmë  pas finales së fundit.  Setet u ndanë në këtë mënyrë: 6-4, 3-6, 6-1, 3-6 dhe 6-3, ne nje ndeshje dramatike ku fituesin e se ciles nuk e zbuloje dot pa setin final.

Roxher nje tenist qe mori shumw dashuri nga publiku australian si shpërblim per lojen  elegante dhe talentin e tij te papaperendueshëm. Apo siç thotë Nadal: ” Një gjenial  kur po mposht edhe vitet e moshes”