Berat Gjimshiti dhe Kristjan Asllani, vlerësime mjaft të mira në Serinë A!

Patën minutazh të ndryshëm, por vlerësim thuajse të njëjtë. Berat Gjimshiti dhe Kristjan Asllani ishin që të dy në fushë në Serinë A, me ekipet e tyre që fituan. Qendërmbrojtësi kuqezi u kthye më në fund në formacionin e Atalantës pas shumë javësh, dhe me gjasë trajneri Gasperini e di se do të vazhdojë ta ketë në ekip. Pas një periudhe të gjatë në stol, Gjimshiti nuk e pati të lehtë, por gjithsesi e kaloi mirë edhe këtë provë. Mediat e vlerësuan me notat 6 dhe 6.5, duke e kritikuar sado pak për vështirësitë në pjesën e parë, por duke theksuar se pas pushimit e mori veten dhe se sulmuesit e Sampdorias e patën të pamundur që ta kalonin mbrojtësin shqiptar.

Aktivizim edhe për Kristjan Asllanin, ndonëse sërish vazhdon t’i nisë ndeshjet nga stoli. Mesfushori i kombëtares shqiptare hyri në fushë në minutën e 67-të, vetëm pak sekonda pasi Lautaro Martinezi shënoi golin e dytë në fushën e Kremonezes, duke i dhënë Interit fitoren 2-1. Në aq minuta sa pati në dispozicion, Asllani bëri përshtypje të mirë dhe mori nota gjithashtu nga 6 deri në 6.5, pak a shumë sa lojtarët e tjerë të dalluar zikaltër. Mediat theksuan sërish se shqiptari meriton më shumë minutazh sesa i ka dhënë trajneri Simone Inzagi.