Barcelona shkëputet, por trajneri Ksavi nuk dëshiron të flasë për titullin!

Është në një seri të shkëlqyer që mund t’i japë suksesin përfundimtar. Barcelona duket krejt tjetër, në krahasim me disa muaj më parë, dhe fitorja në fushën e Betisit i dha titullin e kampionit të dimrit në Spanjë. Skuadra katalanase ia doli 2-1 në një stadium të vështirë, dhe pas një dueli tepër të fortë, ku vendasit nuk u dorëzuan deri në fund. Rafinja dhe Robert Levandovski ishin autorët e golave për miqtë, që kryesuan 2-0, por një autogol në minutat e fundit vuri gjithçka në dyshim. Gjithsesi, fitorja ishte e merituar, pasi Barça dominoi në zotërimin e topit, dhe po ashtu në gjuajtjet drejt portës apo në goditjet nga këndi. Ky ekip është tepër larg nga ai i vjetshmi që nuk fitoi dot asnjë trofe, apo nga ai i vjeshtës së kaluar që u eliminua në Champions që në fazën e grupeve.

Trajneri Ksavi Hernandez deklaroi pas ndeshjes se nuk i pëlqente të fliste për titullin përderisa është ende gjysma e kampionatit për t’u luajtur, ndërsa shtoi se skuadra e tij duhet të vazhdojë të luajë në të njëjtin nivel deri në fund. Barcelona ka 50 pikë pas 19 javëve, për momentin 8 pikë mbi Realin e Madridit, por që ka një ndeshje më pak. Kampionët e Spanjës do të përpiqen ta ngushtojnë diferencën në ndeshjen e sotme ndaj Valencias.

Sfidanti.al