Vendimi i Grudës prishi ëndrrën tonë por jo të tijën

Brajan Gruda bashkohet me Gjermaninë për herë të parë, duke shuar përfundimisht edhe ato pak shpresa që mund të kishte për ta parë sulmuesin e Mainz të veshur me fanellën kuqezi. Gjatë ditëve të fundit, mediat kishin nisur të aludonin rreth një vizite të mundshme të Sylvinhos në Gjermani e madje ato shkuan edhe më tej duke shtuar se trajneri e kishte bindur talentin shqiptar të rritur në Gjermani për të hequr dorë nga dëshira e për të zgjedhur ëndrrën e popullit të tij por në fund kjo rezultoi thjesht një dëshirë dhe asgjë më shumë.

Të gjithë jemi të vetëdijshëm se futbolli profesionist sot është i pamëshirshëm me djem të tillë të cilët e kanë më të lehtë të zgjedhin një fanellë të rëndë për t’u mbrojtur dhe ruajtur një status më të privilegjuar. Realiteti është se të gjithë e dëshirojnë një Grudë të Gjermanisë sesa një Grudë të Shqipërisë. E njëjta logjikë funksionoi edhe për shumë “gjermanë” të tjerë si Oezil, Khedira, Gundoghan apo Emre Can e Shkodran Mustafi prandaj duhet të bëjmë paqe e të shikojmë përpara sepse përndryshe rrezikojmë të na përndjekin sërish historitë e Xhakës, Shaqirit apo Behramit.

sfidanti.al