Gjermania shqetësohet, Bajerni nuk do të jetë më “inkubatori” i kombëtares!

Nën drejtimin e ish-presidentit Uli Hënes dhe ish-shefit ekzekutiv, Karl-Hajnc Rumenige, klubi bavarez kishte një politikë të caktuar që në vend e cilësonin “tubacioni i furnizimit” për ekipin përfaqësues. Për dekada me radhë ka qenë kështu, të paktën që nga vitet 70-të, dhe në 2014, Joakim Lëv (e Hansi Flik) e patën bazën e Bajernit

Vazhdoni leximin →

Horst Ekel, shuhet Heroi i fundit gjerman të Mrekullisë së 1954-ës!

Ishte mrekullia që ndodhi në stadiumin e Bernës ku Gjermania Perëndimore (RFGJ) fitoi titullin botëror duke shtangur gjithë rruzullin pas fitores në finale ndaj stërfavorites Hungari. “Kuajt Fluturues” me në krye Ferenc Pushkashin u detyruan të dorëzohen përpara heronjve të “Bundestimit”, të cilët ishin shuar njëri pas tjetrit me kalimin e dekadave, me përjashtim të

Vazhdoni leximin →

Franca, gjithnjë e më shumë një Superfuqi e Europës

Nuk është ende në nivelet e Gjermanisë apo edhe të Italisë, ndonëse mendon se mund t’u afrohet. Franca ka tashmë 5 tituj të mëdhenj ndërkombëtarë në futboll, pas fitores ndaj Spanjës në “San Siro” në finalen e Ligës së Kombeve. “Gjelat” numërojnë 2 Kupa të Botës dhe 2 Kampionate Europiane, me lavdinë e tyre që

Vazhdoni leximin →