Vedat Muriqi i detyruar të pranonte Fenerbahçen, shuhet ëndrra për Gallatasarajin

Një transferim i rëndësishëm më në fund u krye. Fenerbahçe njoftoi zyrtarisht se mori Vedat Muriqin, sulmuesin e Kosovës dhe të Çajkur Rizesporit të Superligs turke. Shënuesi i 17 golave në kampionatin që kaloi do të bashkohet me një nga skuadrat më të mëdha të Turqisë, 19 herë kampion, dhe që ka një shifër rekord të trofeve kombëtarë, plot 28.

Nuk ishte gjithsesi, një biznes i lehtë. Muriqi këmbënguli se dëshironte të shkonte te Gallatasaraji, klubi i parë që u interesua për të, ndryshe kërcënoi se do të respektonte kontratën tek Rizespori. Gazeta “Hyrrijet” informon se klubi ushtroi presion të madh mbi shqiptarin e Kosovës, që ai të pranonte kalimin tek Fenerbahçe. Presidenti Hasan Kartal i tha se Rizespori dëshironte të lante borxhet, dhe Feneri jepte 6 milionë euro, ndërsa Gallatasaraji jo më shumë se 3.6 milionë.

Tashmë, gjithçka u zgjidh sipas vullnetit të dy klubeve, dhe Muqiri do të veshë një fanelë vërtet të madhe, edhe pse fillimisht dëshironte tjetër. Ai do të përpiqet ta ndihmojë Fenerbahçen të fitojë titullin e parë kampion që nga viti 2014.

Sfidanti.al