Bylis ndalon përsëri, nuk mjafton as mrekullia e Raboshtës

Ndeshja Apolonia – Bylis ka mbyllur fazën e parë të Kategorisë së Parë dhe pavarësisht se ishte një 90 minutësh interesant, nuk pati asnjë fitues, pasi takimi përfundoi në barazim 1-1. As perla e Raboshtës, në të 15’, pas roveshiate të ekzekutuar në mënyrë perfekte, nuk ndikoi për t’i dhënë tri pikë Bylisit, në një transfertë kaq të vështirë. Skuadra e Memushit vazhdon të jetë 10 pikë prapa Lushnjës kryesuese dhe me këtë ecuri po e kompromenton objektivin për t’u kthyer në Superiore.

Ndërsa Apolonia, pavarësisht raste të shumta të shpërdoruara nga futbollistët e vijës së parë, Krasniqi dhe Uzuni (ky i fundit ishte edhe i pafat, pasi një top i goditur nga rreth 10 metra iu përplas në traversë), është një mbrojtës që barazon rezultatin, pikërisht Broshka në të 64’. Apolonia mbetet në kuotën e 10 pikëve, vetëm dy më shumë se zona e ftohtë.

Rezultatet/ Java IX

Grupi A

Erzeni – Iliria                      5-0

Mamurrasi – Tërbuni       1-0

Kastrioti – Besa                 1-0

Besëlidhja- Shënkolli        2-0

Kamza – Burreli 1-0

 

Grupi B

Sopoti – Shkumbini           2-0

Tomori – Elbasani             2-0

Turbina – Dinamo             0-1

Pogradeci – Lushnja         3-3

Apolonia – Bylis                1-1