Duamena, portieri i Ganës shpërthen në lot

Fitorja 4-2 e St. Gallen kundër Uinterthur në Zvicer konsiderohet një çështje e vogël. Portieri i FCSG Zigi është në zi. Menjëherë pas vërshëllimës përfundimtare të arbitrit, portieri i St. Gallen, Laurence Ati Zigi (26 vjeç) qëndron në qendër të fushës. Ai derdh lot të hidhur, ndaj ngushëllohet dhe përqafohet nga shokët e skuadrës. Fitorja 4-2 ndaj Uinterthurit? Penalltia e shpëtuar? Kërcimi në krye të tabelës? Fitorja e shtatë në ndeshjen e shtatë në shtëpi? Të gjitha mbeten vetëm shënime anësore. Sepse mendimet e Zigi janë me të ndjerin Rafael Duamena. “Kam humbur mikun tim më të mirë, jam tepër i trishtuar”, tha portieri i kombëtares ganeze pas ndeshjes në zonën mikse. Poshtë fanellës, portieri  Zigi kishte veshur një bluzë me mbishkrimin: “Pusho në paqe, Rafael”.

Zigi e njeh Duamenën prej gjysmës së jetës.  “Të dy e kanë njohur njëri-tjetrin që kur ishin të vegjël, ata erdhën në ‘Red Bull Academy’ për stërvitje së bashku”, kujton trajneri i FCSG Peter Zeidler, i cili dikur ishte vetë Red Bull. Është e gjitha e pabesueshme. “Ende nuk mund ta besoj”, tha 61-vjeçari.

sfidanti.al