Milan, Montella, Sasuolo dhe makthi i trajnerëve kuqezinj

Barazimi me AEK të Athinës  në Europa League nuk ia përforcoi aspak pozitat trajenri Vinçenco Montela. Për trajnerin Italian ndeshja e së dielsës me Sassuolon merr një rëndësis të madhe, por që nuk do të jetë e lehtë për kuqezinjtë.

Montela pret përgjigje ndaj të tijve në Rexho Emilia, më rast të kundërt ai mund të jketë të njëjtin fat si Allegri përpara 3 vitesh. Për kuqezinjtë  me shumë gjasa  as barazimi nuk do të mjajftoje që të shpëtojnë Montelën dhe projektin e tij në stolin e Milanit

Por Sassuolo nuk është skuadra e duhur me të cilën trajneri i Milanit mund të vërë në lojë postin e tij. Në 12 janar të 2014, humbja me emilianët e drejtuar nga një super Berardi, i kushtoi vendin e punës pikërisht atij që sot është trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri që u zëvendësua nga Klarens Sedorf.

Por ironia e fatit deshi që edhe holandezi ta pësojë prej Sassuolos. Milani e fitoi këtë ndeshje 2-1,por vendi i 8 në kampionat nuk e lejoi holandezin që të qëndrojë në pankinën e Milanit. Montella duhet të lutet shumë për të mos qenë i pranishëm në ‘funeralin’ e tij…

Sfidanti.al