Memushaj, Manaj e Veseli, ka shkëlqim shqiptar në Itali!

Titullarë apo nga stoli, kjo ka pak rëndësi. Futbollistët shqiptarë janë kthyer në një “pasuri” të vërtetë të Serisë A, duke lënë gjurmë sa herë janë në fushë. Ledian Memushaj u tregua një luftëtar i vërtetë për Peskarën, duke luajtur fort ndaj mesfushës superiore të Milanit, madje duke mos u dorëzuar në “San Siro” as i fashuar në kokë.

Manaj hyri në fushë 13 minuta para fundit, duke luajtur edhe 7 minuta shtesë, madje duke shënuar, por në pozicion jashtë loje. Ishte një gjuajtje e Memushajt, që u grushtua nga Donaruma dhe u dërgua në rrjetë nga Manaj. Milani fitoi 1-0, por me shumë vështirësi dhe tani ndodhet në vendin e tretë të renditjes.

Shqiptari tjetër tepër dinjitoz ishte Frederik Veseli. Mbrojtësi i kombëtares u ndëshkua me karton të verdhë, por ai dhe shokët e tij arritën të ndalnin Romën, në një barazim 0-0 në Empoli. Gjithsesi, meritën kryesore e pati portieri vendas, Skorupski.