Juventus-Napoli një krenari, Higuain e Kulibali heronj të kundërt!

Një ndeshje e çmendur u zgjidh nga një fund i çmendur. Autogoli në sekondat e fundit nga mbrojtësi Kulibali i hoqi nga duart Napolit një barazim të merituar në fushën e Juventusit, me ndeshjen e Serisë A që përfundoi 4-3 për kampionët. Ishte një nga ato përballje që do të mbahen mend, dhe që nuk janë edhe aq të zakonshme për futbollin italian, pasi Juventusi kryesoi deri në 3-0, por napolitanët u përgjigjën dhe barazuan 3-3.

U duk se do të ishte dominim i torinezëve, edhe pse ata nuk kishin trajnerin Sarri të sëmurë, dhe kapitenin Kielini të dëmtuar. Danilo, Gonzalo Higuain dhe Kristiano Ronaldo i dhanë vendasve epërsinë e thellë, veçse skuadra e trajnerit Karlo Ançeloti u përgjigj në mënyrë madhështore. Manolas, Lozano dhe Di Lorenco barazuan shifrat në pjesën e dytën e dytë, përballë një publiku të habitur plotësisht.

Gjithsesi, futbolli luhet deri në vërshëllimën e fundit të arbitrit, dhe kur ajo erdhi, rezultati përfundimtar ishte 4-3. Afrikani Kulibali, i vlerësuar si një nga mbrojtësit më të mirë të botës, dënoi ekipin e tij në minutën e 92-të. Sulmuesi Higuain, autor i një ndeshjeje të madhe, deklaroi më pas se fitorja ishte e merituar, edhe pse u duk si një “ruletë ruse”. Pas një ndeshjeje të tillë ekziston shpresa se Seria A do të jetë spektakolare, dhe se rivaliteti për titull nuk do të mungojë.

Sfidanti.al