Presidenti Hainer konfirmon: Bayern nuk do të bëjë goditje të mëdha këtë verë

‘Nuk do të bëjmë blerje të kushtueshme. Kemi një skuadër të re dhe shumë të fortë me një potencial të madh dhe në këtë këndvështrim nuk jam i shqetësua’-Kjo është ajo që deklaroi presidenti i Bayernit të Mynihit, herbert Hainer për të përditshmen gjermane ‘Bild’ në prag të ndeshjes së Bundesligës me Borussia Moenchengladbach ku skuadra bavareze mund të fitojë titullin e 9 radhazi kampion të Gjermanisë, duke përjashtuar blerjet e mëdha në merkaton e verës

Bayerni, që ka marrë tashmë trajnerin 33 vjecar Julian Nagelsmann i cili kushtoi 25 milionë Euro, do të duhet të bëjë llogaritë me krizën e shkaktuar nga pandemia. Hainer, në fakt, nënvizoi edhe këtë fakt.

‘Financat e klubit janë prekur nga fakti që shumë ndeshje janë luajtur pa tifozë me të ardhura rreth 150 milionë Euro më të pakta që nga marsi i 2020-shtoi Hainer.

Përvec ish trajnerit të Leipzig, kampionët e Gjermanisë siguruan edhe mbrojtësin francës Dayot Upamecano për 42.5  milionë Euro. Por në fund të sezonit, Bayerni do të humbasë David Alaban, Jerome Boateng dhe Javi Martinez të cilëve u skadon kontrata.

Sfidanti.al