Shënuesi Nr. 1 argjentinas në Europë, jo Mesi dhe Ikardi!

Kur thua ose dëgjon “sulmues argjentinas”, mendja të shkon tek Lionel Mesi, Sergio Aguero, Mauro Ikardi apo Gonzalo Higuain. Gjithsesi, këtë sezon, shënuesi më i mirë argjentinas në Europë nuk është asnjëri prej tyre. Titullin “virtual” e mban Emiliano Sala, sulmuesi argjentinas i Nantës në ligën e parë franceze, që ka realizuar deri tani 10 gola.

Sala është përpara Mesit dhe Agueros, që kanë nga 7 rrjeta, ndërsa Ikardi ka 6 rrjeta në Serinë A dhe Higuain, pesë. i vetmi shënues që ia kalon 28-vjeçarit të Nantës, është Kilian Mbape, edhe ky i kampionatit francez, që ka shënuar 11 herë për Paris SG.

Gjithsesi, Sala nuk është thirrur asnjëherë në kombëtaren e Argjentinës, ndërsa të gjithë sulmuesit e mësipërm kanë qenë pjesë e saj.

Sfidanti.al