Bajerni, “bllokadë” Boatengut, edhe pse Murinjo jep 45 milionë

Të japësh 45 milionë euro për një lojtar që cilësohet në kurbën zbritëse të karrierës. Zherom Boateng nuk ka bindur së fundmi, as me kombëtaren e Gjermanisë, dhe as me Bajernin, por duket se është objektivi i madh i Zhoze Murinjos, nëse nuk arrin dot tek Harri Megajeri i Anglisë dhe Leisterit. Mançester Junajtid ka nevojë të ngutshme për përforcime me përvojë dhe Boateng do të bënte punë, duke qenë ende në moshë të përshtatshme, 29-vjeçare.

Gjithsesi, trajneri i Bajernit, Niko Kovaç, nuk është se i dha shumë shpresë kolegu të tij portugez. “Nuk ka asgjë për të thënë për Boatengun, – u shpreh ai, – Zheromi luajti një ndeshje shumë të mirë ndaj Junajtidit dhe është në planet tona. Jam i lumtur që ai është me ne, dhe jam i lumtur jo vetëm për të, por edhe për çdo lojtar tjetër”. Gjithsesi, tek Bajerni, duket se në krye të hierarkisë së mbrojtjes do të jenë Mats Humels dhe 22-vjeçari Niklas Zyle.

Sfidanti.al