Brazili thërret talentin e Palmeirasit

Futbollisti i Palmeirasit, i prenotuar nga Reali i Madridit për vitin 2024, Endrick Felipe Moreira de Sousa, është thirrur për herë të parë në përfaqësuesen e Brazilit në moshën 17-vjeçare për ndeshjet kundër Argjentinës dhe Kolumbisë, që do të luhen më 17 dhe 22 nëntor.

Fernando Diniz ka zgjedhur të marrë talentin e Palmeirasit për të luajtur dy ndeshje kyçe në rrugën e Seleçaos drejt Kupës së Botës 2026. I riu i lindur në Taguatinga do të ketë mundësinë e parë në karrierën e tij për të qenë pjesë e “Seleçaos”. Endrick ka shfrytëzuar mundësitë që i ka dhënë trajneri Abel Ferreira te Palmeirasi dhe ka shënuar katër gola në shtatë ndeshjet e fundit. Endrick, i cili ka shijuar suksesin në kampionatin Paulista, kampionatin brazilian dhe Superkupën e Brazilit, tashmë ka bërë diferencën te përfaqësueset e moshave. Në prill të vitit 2022 ai fitoi turneun Montaigu U-17, kundër Argjentinës, duke u kurorëzuar MVP i kampionatit dhe gjithashtu golashënuesi më i mirë me pesë gola. Megjithatë, ai nuk ishte i pranishëm në Botërorin U-20, pasi u thirr, pasi nuk u lejua nga Palmeirasi.

sfidanti.al