Estudiantes, Maskerano me zemër të hapur: Ja ku jam, dua të ndjej futbollin si njëherë e një kohë

Havier Maskerano është zyrtarisht futbollist I Estudiantes. Ish mesfushori I Barcelonës, pas aventurës në Kinë me Hebei Fortune, është kthyer në shtëpinë e tij në Argjentinë ku e pritën disa ‘miq të vjetër’ të tij si Gabriel Milito, aktualisht trajner I skuadrës dhe Huan Sebastian Veron, presidenti I klubit. Ditën e prezantimit të tij, Maskerano

Vazhdoni leximin →

Boca Jr është më mirë se Interi, 7 javë pa pësuar gol

Nëse bëjmë një analizë të kampionateve në mbarë botën, rezulton se boca Jr mund të jetë një rast unik. Asnjë skuadër në Ligat më të rëndësishme të Evropës ka regjistruat një fillim sezoni kaq solid në aspektin mbrojtës sa Boca Jr,madje as Interi i antonio Kontes. Skuadra argjentinase që tashmë drejtohet nga trajneri Gustavo Alfaro

Vazhdoni leximin →

“Derbi”, çfarë do të thotë në shqip?

Futbolli është i aftë të të sjellë gjithçka, që nga periudhat gri, pa histori, pra të mërzitshme që nuk ke se çfarë t’i kujtosh dhe deri tek histeritë kolektive, nga ato që ke dëshirë t’i përjetosh sa më shpesh. Ja, përshembull ne po na vjen derbi. Dhe në këto raste, mënyra për ta kuptuar ekzaktësisht

Vazhdoni leximin →

Mesi akuzon arbitrin për humbjen, Brazili i lumtur që e ndali!

Ndjenja krejt të kundërta në Brazil dhe në Argjentinë pas gjysmëfinales së Kupës së Amerikës. Nëse vendasit u lumturuan për suksesin, e arritur në mënyrë praktike, “gauçosit” gjetën fajtorin, që sipas tyre ishte arbitri. Vetë Lionel Mesi ishte i tërbuar me njeriun që vendosi drejtësinë në fushë, duke pretenduar penallti, pas episodeve që ndodhën në

Vazhdoni leximin →