Për hir të barazimit të Federerit, Nadal “i fal” Gjokoviçit US Openin!

Tenisti spanjoll ka 19 Grand Sleme në krahasim me 20 të zviceranit. Ai mund të barazojë rekordin botëror të Federerit me suksesin në Rolan Garos, në shtator-tetor të këtij viti, dhe dëshiron që të jetë plotësisht i freskët e i përgatitur për ndeshjet në sipërfaqen e tij të preferuar. Rafael Nadal lajmëroi se nuk do të jetë në US Open, tani në gusht, për t’u përqënduar tërësisht tek Parisi. Natyrisht, një arsye e rëndësishme është epidemia e koronavirusit që është përhapur fuqishëm në SHBA, dhe sidomos në Nju Jork. Duke hequr dorë nga US Open, Nadali i lë rrugë të lirë Novak Gjokoviçit për të pretenduar Çmimin e Madh të radhës, e për t’u afruar me dy gjigandët e tjerë të tenisit, duke arritur në 18 Grand Sleme në karrierë. Gjithnjë, nëse fiton në Nju Jork, ku nuk do të jetë Nadali, Federeri apo Vavrinka.

Sfidanti.al