Lenoks Ljuisi i jep një këshillë drastike Entoni Xhoshuas së mundur!

Në 1994, ai pësoi një humbje të papritur dhe të rëndë ndaj një rivali jo edhe aq të madh, të quajtur Oliver Mekkoll. Lenoks Ljuis, që më pas do të bëhej kampioni i padiskutueshëm i botës në peshat e rënda të boksit profesionist, shkarkoi trajnerin e asaj kohe dhe pajtoi Mani Stjuardin, me të cilin shkoi drejt lavdisë.

Këtë këshillë, ish-boksieri britanik ia jep britanikut tjetër të famshëm, Entoni Xhoshuas, që u mund papritur nga meksikani Andi Ruiz i Riu. “Unë i them Entonit se nuk mund të shkosh në universitet dhe të kesh një mësues të klasit të tretë, – u shpreh Ljuisi, – në një nivel të tillë të duhet një profesor. Unë e di se Rob Mekkrekën është një trajner shumë i mirë, por ndoshta jo i përshtatshëm për stilin që i duhet Xhoshuas. Vura re, se Entoni nuk ishte aspak i përgatitur për mënyrën e luftimit të Ruizit, dhe ky ishte minus i madh për të”.

Nën drejtimin e Mani Stjuardit, Lenoks Ljuisi mundi me radhë Majk Tajsonin, Evander Holifildin dhe Vitali Kliçkon, duke u bërë kampioni i padiskutueshëm i peshës së rëndë. Humbja e Xhoshuas, ndërkaq, ishte një e papritur e madhe, ndonëse u tha se ai ishte në formë të dobët që më parë, dhe se u hodh nokaut nga një rival në stërvitje 4 javë para ndeshjes. Edhe Ljuisi pësoi humbje të papritura, si ndaj Oliver Mekkollit dhe Hashim Rrahmanit, por gjithnjë ia doli të ringjitej në majë.

Sfidanti.al