Kur gardhin e kalojnë policët dhe jo tifozët!

Fjalët e drejtuesit të Partizanit, Genc Tomori nuk e kursejnë policinë, që ka bërë “autogol” në ndeshjen pa gola të Partizanit me Skënderbeun: “ Gardhin nuk e kaluan tifozët, gardhin e kaluan vetëm policët”. Historia e futbollit të luajtur në “Elbasan Arena” është shuar për t’u tjetërsuar në epitetin “ndeshja e dhunës”. Ajo që nuk mbaron kurrë dhe nuk ka bilbil që të vërshëllejë fundin e saj.

Ajo që ndodhi dje në Elbasan, do të kujtohet si një ngjarje që zbuloi edhe njëhere se  “ndeshjet e mëdha”  bashkëjetojnë me dhunën. Duam apo s’duam ne, kjo është e vërtetë. Po në Europë si ndodh në të tilla raste? Le të kujtojmë një rast, disa vite më parë, kur Këlni u mund nga Bajerni dhe do të zbriste një kategori më poshtë. Tifozët shkulën gardhin dhe u nisën për nga fusha. Policët u aktivizuan vetëm kur shkelën barin, duke formuar një bllok si një mur të fortë dhe duke i spostuar me taktikë tifozët andej nga erdhën. Policët tanë, nuk pritën kaq shumë, ndofta janë komanduar keq, dhe shkuan përtej asaj që konsiderohet bashkëpunim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *