Zlatan Ibrahimovic te LA Galaksi do te paguhet 96% me pak se te Mançester Junajtid

Zlatan Ibrahimovic ka pranuar te redultoje ne menyre drastike pagen e tij per te luajtur ne kampionatin amerikan te futbollit Major League Soccer. Lajmi behet i ditur nga ‘Sports Illustrated’ sipas se ciles, sulmuesi suedez do te perfitoje 1.2 milione Euro ne dy sezonet qe do te aktivizohet me Los Anxheles Galaksi, nje shifer kjo qe eshte shume inferiore ne krahasim me pagen qe ai merrte te Mançester Junjatid.

Sipas Football Leaks, Zlatan Ibrahimovic perfitonte nga kontrata me Djajte e Kuq 21.85 milione Euro ne sezon qe do te thote se te Los Anxheles Galaksi suedezi do te marre nje page prej 96% me te ulet. Ky reduktim i pages se Ibrahimovic lidhet me rregullin e forte te kufirit te pages qe aplikohet ne SHBA. Los Anxheles Galaksi e ka te plotesuar numrin e 3 futbollisteve me te drejten e perfitimit te nje page prej 4 milione Dollaresh dhe ata jane Alesandrini e vellezerit Xhovani e Xhonatan Dos Santos.

Sfidanti.al