‘Termet’ te Interi? Flitet per largim te Sabatinit, por…

Interi po pergatitet per nje termet ne bordin drejtues? Me shume se nje pyetje ky duket se eshte nje konstatim per ate çfare po ndodh ne oret e fundit. Mesa duket Valter Sabatini po pergatitet te zgjidhe kontraten me Kompanine Suning qe do te thote largim nga Interi dhe Xhiangsu Suning duke qene se eshte pjese e zones teknike te Grupit.

Per momentin behet fjale per zera qe ende nuk kane gjetur konfirmim por qe jane te vazhdueshem. Hipoteza e pare qe shpjegon kete largim te mundshem eshte se Sabatini nuk e ka pritur mire ‘shtrengimin e rripave’ nga ana e Suning qe pati efekte edhe ne merkaton e janarit duke pare veshtiresite qe hasi Interi. Hipoteza e dyte ka te beje me pagen e vete Sabatinit qe eshte 2 milione Euro dhe sipas drejtuesve te Suning eshte shume e larte.

Te gjitha keto hipoteza u krijuan pas asak qe ndodhi me Fabio Kapelon qe zgjidhi kontraten me Xhiangsu Suning. Por sipas zerave me te fundit, largimi i Kapelos nuk ka te beje aspak me zerat qe rrethojne Sabatinin.

E gjithe kjo ndodhi ne nje moment kur Interi kishte rifituar besimin pas barazimit 0-0 me Napolin dhe fitores 5-0 me Sampdorian qe i dhane Spaletit dhe skuadres qetesine e duhur per te rritur serish ritmin e saj. Persa i perket Spaletit, nje pyetje tjeter eshte: duke pare bashkepunimin e ngushte me Sabatinin, edhe trajneri po mendon largimin?

Sfidanti.al