Mbani fort De Gean,  e meriton portofolin më “bufalaq” në histori!

Pikërisht, Zhoze Murinjo ka deklaruar, së fundmi, se Mançester Junajtidi, në asnjë mënyrë, nuk duhet të lejojë që të humbasë një portier të tillë si David De Gea dhe se klubi i tij duhet të bëjë gjithçka që ta mbajë në radhët e veta këtë portier spanjoll. Edhe lajmet që vijnë nga Mançesteri, vetëm se i konfirmojnë fjalët e trajnerit portugez. Sa për kujtesë, Mançester Junajtidi i ofroi, pak kohë më parë, De Geas një kontratë të re me një pagë prej 200 000 sterlinash në javë, por portieri i shkëlqyer e refuzoi këtë pagesë, duke kërkuar 350 000 sterlina në javë!

Media angleze bëri të ditur, dje, se Junajtidi e ka pranuar këtë kërkesë të njërit prej lojtarëve më të mirë të ekipit të vet. Sidoqoftë, bëhet fjalë për një shumë që, deri tani, nuk e ka marrë asnjë portier në historinë e fubollit. Nëse kjo është e vërtetë, atëherë, De Gea do të fitonte 20 milionë euro për sezon që është tri herë më shumë sesa kanë marrë Bufoni ose Kasijasi në kulmin e famës së tyre. Po ashtu, veç asaj se De Gea do të bëhet portieri më i paguar në botë, ai bashkë me Aleksis Sançesin do të jenë lojtarët më të paguar në Premier Ligë.

Sfidanti.al