Edhe ti “Brut”? Platini “i ngul thikën pas shpine” UEFA-s, “voton” Superligën!

Ish-ylli i madh i Francës dhe i Juventusit, legjenda e futbollit botëror, dhe ish-president i “qeverisë europiane të topkëmbës” ka peshuar rëndë në favor të klubeve rebele, pra të Superligës Europiane. Mishel Platini është shprehur me vlerësime për projektin e dështuar (deri tani) të 12 klubeve kryesorë të kontinentit (por, jo  të Bajernit, Dortmundit dhe

Vazhdoni leximin →

Platini rikthehet në futboll; do të jetë këshilltar në FIFPro

Michel Platini rikthehet në botën e futbollit. ish presidenti i UEFA është bërë këshilltari personal i Phillipe Piat, president i Sindikatës Botërore të Futbollistëve që nga viti 2013. ‘Duke parë karizmën, aftësitë ndërpersonale, njohjet  dhe funksionet që ka mbuluar, ai është një person i rëndësishëm që do të dëgjohet në nivelet më të larta-tha Piat

Vazhdoni leximin →

FIFA I kundërvihet Sep Blaterit dhe Mishel Platinisë

Federata Ndërklombëtare e Futbollit ka vendosur të ndërmarrë hapa ligjore kundër ish presidentit Sep Blatter dhe ish presidentit të UEFA, Mizshel Platini në mënyrë që ata të kthejnë shumën prej 1.8 milionë Eurosh që zvicerani I pagoi francezit në 2011 për një shërbim konsulte të kryer nga Platini. Sipas agjencisë spanjolle të lajmeve EFE, në

Vazhdoni leximin →

Platini dhe racizmi: Kore absurde, por nuk e di nëse është e drejtë të ndërpriten ndeshjet

Racizmi dhe homofobia në stadiume  janë tema që po diskutohen prej kohësh në botën e futbollit dhe  Mishel Platini iu bashkohet këtyre diskutimeve por sipas tij ende nuk ka një zgjidhje për këto probleme ‘Nuk është e mundur që në vitin 2020 të dëgjohen fyerje për ngjyrën e lëkurës apo orientimin seksual-komentoi Platini-në të kaluarën

Vazhdoni leximin →