Pele, rrëfim i bujshëm: Nuk e di sa fëmijë kam…

Legjenda e futbollit botëror, Pele, tashmë në moshën 80 vjecare bën një rrëfim të bujshëm që ka të bëjë me jetën sentimentale të tij që mesa duket ka qenë shumë e trazuarm ndryshe nga c’ndodhi me karrierën futbollistike të tij. I martuar 3 herë, Pele pranoi se ka pasur kaq shumë lidhje sa ka humbur

Vazhdoni leximin →

Santosi llogarit “viktimat miqësore” të Pelesë, kundër rekordit të Mesit!

Është një historian i klubit brazilian që është ngarkuar me detyrën për të “shfronësuar” Leon, dhe për të lënë legjendën e vet si “Mbret të futbollit”. Fernando Ribeiro, pjesë e Shoqatës së Hulumtuesve dhe Historianëve të Santosit (ASSOPHIS), ka nxjerrë një dritë një statistikë që mbron të drejtat e Pelesë për të vazhduar si rekordmen

Vazhdoni leximin →

Messi e barazoi me 643 gola, Pele uron argjentinasin

Pasditen e së shtunës Lionel Messi shkroi një tjetër faqe të historisë së futbollit botëror teksa shkoi në 643 gola me fanelën e Barcelonës duke barazuar legjendën Pele që ka të njëjtën kuotë golash vetëm me fanelën e Santosit në periudhën 1957-1974. Braziliani nuk humbi kohë dhe menjëherë iu drejtua rrjeteve sociale për të uruar

Vazhdoni leximin →

Intervista e Tyson e 1981: Pele apo Maradona? Të dy

Mike Tyson është gati që të kthehet në ringun e boksit në moshën 54 vjecare. Ish kampioni io botës në peshat e rënda këtë të shtunë dontë përballet me Roy Jones Jr, 51 vjec në Staples Center të Los Angelesit. Në median italiane është zbuluar një intervistë e vitit 1981 e realizuar nga Maurizio Moska.

Vazhdoni leximin →