Carlos Sainz kontakte me Red Bull

Emri i Carlos Sainz edhe në listën e RedBull për sezonin e ardhshëm. Spanjolli, i dalë jashtë planeve të Ferrarit pas nënshkrimit me Lewis Hamilton për sezonin e ardhshëm, dukej pranë Mercedesit, por në garë mesa duket është edhe skuderia austriake. Ai që e zbulon lajmin është vetë drejtori i RedBull, Helmut Marko i cili

Vazhdoni leximin →

Hamilton, “baba” edhe për gjysmë-vëllain

Të rritesh nën hijen e vëllait të sukssesshëm nuk është aspak e lehtë, e aq më tepër kur bëhet fjalë për një kampion të shumëfishtë si Lewis Hamilton i cili angazhohet shumë edhe në hallet e familjes. Vëllai i tij, Nicolas është një nga njerëzit më të afërt të Lewis që e ka mbështetur në

Vazhdoni leximin →

Alonso nënshkruan marrëveshje të re me Aston Martin

Fernando Alonso do të vazhdojë të garojë në Formula 1 me Aston Martin sezonin e ardhshëm, pasi ekipi njoftoi se dy herë kampioni i botës ka nënshkruar një marrëveshje të re deri në vitin 2026. Alonso bëri lëvizjen tek Aston Martin nga Alpine në vitin 2023 dhe të dy palët shijuan një fillim të fortë

Vazhdoni leximin →

Formula 1, zbardhet kalendari i Botërorit 2025

FIA dhe Formula 1 shpallën këtë të premte kalendarin për vitin 2025, moment kur Lewis Hamilton do të debutojë te Ferrari. Dhe nëse gjithçka shkon siç pritej, gara e parë e britanikut për skuderinë italiane do të jetë në Australi, në fundjavë, më 14 deri më 16 mars. Aty do të nisë sezoni 2025, i

Vazhdoni leximin →

Sainz te Mercedes GP

Duket se Carlos Sainz do të jetë piloti i ardhshëm i Mercedesit, duke filluar nga sezoni i ardhshëm. Piloti spanjoll do të zëvendësojë Hamiltonin, i cili do të garojë me Ferrarin nga botërori 2025 i Formula 1. Vetëm një ditë më parë Fernando Alonso i tregoi besnikërinë Aston Martin duke deklaruar se do të jetë pjesë

Vazhdoni leximin →

McLaren i Mika Hakkinenn del në shitje

Disa orë leksioni me Mika Hakkinen por me një kusht, duhet të bleni makinën McLaren që ish-kampioni i botës e ka nxjerrë në shitje për disçka më shumë se 2 milionë euro. Finlandezi i cili ka arritur të fitojë titullin botëror të Formula 1 në dy raste, ka nxjerrë në shitje përbindëshin personal të ndërtuar

Vazhdoni leximin →

Sainz “trazon” merkaton e Formula 1

Fillimi i vitit 2024 për Carlos Sainz është i jashtëzakonshëm, në tre Çmime të Mëdha të zhvilluara, pasi nuk ishte në atë të Arabisë për shkak të operacionit në apandesit, ka siguruar po kaq pode, mes të cilëve dhe një fitore, duke mundur në çdo rast shokun e skuadrës Charles Leclerc. Aspak keq për një

Vazhdoni leximin →

Alonso gati për aventurën e radhës

Sezoni i ri i Formula 1 sapo ka nisur dhe janë zhvilluar vetëm tre garat e para, mirëpo duket se një pjesë e mirë e pilotëve po mendojnë për merkaton e sezonit të ardhshëm dhe efektin domino që sjell kalimi i Lewis Hamilton nga Mercedesi te Ferrari. Një nga ata që është i lirë për

Vazhdoni leximin →

Formula 1 blen Moto GP për 4 miliardë euro

Prestigjozia “Financial Times” ka bërë me dije se Formula 1 është me të vërtetë e interesuar që të zotërojë Moto GP-bë madje në këtë drejtim ka bërë edhe një ofertë të majme. Sipas “Financial Times”, “Liberty Media” ka hapur tratativat me shoqrinë, e cila zotëron Moto GP duke i ofruar një shifër mbi 4 miliardë

Vazhdoni leximin →