Përgjysmohet dënimi, Reali mund të blejë që në verë

Klubi i Realit të Madridit, përmes faqes zyrtare ka konfirmuar, se pas apelimit që kishte bërë në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv (CAS), është marr vendimi që nuk do të ketë të drejtën e transferimit të lojtarëve, vetëm gjatë merkatos së janarit janarit 2017. Pra gjiganti spanjoll, që ishte dënuar nga FIFA për të mos marrë

Vazhdoni leximin →

Vazhdojnë projektet e Infantinos, nuk do barazime në Botëror

FIFA e drejtuar nga Infantino, po mendon për një tjetër projekt revolucionar për kampionatet e ardhshëm botërorë. Qeveria e futbollit ka hedhur idenë e heqjeve të barazimeve në ndeshjet në grupe, me synimin që të evitojë kombinacionet e rezultateve, të disa skuadrave në dëm të kundërshtarëve. Sipas këtij projekti, nëse sfidat e grupeve në fazën

Vazhdoni leximin →

Lista e FIFA-s për trajnerin më të mirë, asnjë nga Seria A

Italianët vazhdojnë të mendojnë, se pikërisht ata kanë absolutisht trajnerët më të mirë në botë, ndërsa pjesa tjetër e Europës nuk mendon më kështu. Klaudio Ranieri është i vetmi trajner italian, në “Top 10” të kandidatëve, për çmimin “Trajneri më i mirë i vitit 2016”, i organizuar nga FIFA. Ndërkohë që në listë nuk është

Vazhdoni leximin →

Kombëtarja humb dy vende në FIFA, tani e 49-ta në Botë!

Kombëtarja shqiptare ka humbur pozicione në renditjen botërore të FIFA-s për muajin nëntor. Ekipi përfaqësues ishte në vendin e 49-të në klasifikimin e botuar së fundmi, duke pasur 619 pikë. Për skuadrën e trajnerit De Biazi vazhdon zbritja graduale, e cila është shkaktuar nga humbjet e fundit me Spanjën dhe me Izraelin në eleminatoret e

Vazhdoni leximin →

Topi krasava do të sjellë më shumë gola?

Topi i krijuar nga kompania Adidas, sponsor i FIFA-s, është pagëzuar me emrin “Krasava” dhe në dizenjon e tij spikat ngjyra e kuqe dhe ajo e zezë të krijuara në  një formë që përfaqëson Rubinin rus, i përkufizuar nga FIFA si guri i çmuar metaforik i lojës së futbollit. Struktura e “Krasava”-s është e njëjta

Vazhdoni leximin →