Kampionati Ballkanik, Luiza Gega shkëlqen në Stamboll

Luiza Gega vazhdon që të shkëlqejë dhe të ngrejë lart emrin e shqiptarëve. Në Stamboll, aty ku mbahet kampionati Ballkanik, atletja garoi në 1500 metra dhe 3000 metra, duke marrë vendin e parë.  Gega ia doli t’i lërë mbrapa të gjithë, duke marrë kështu një sukses të rëndësishëm dhe duke siguruar medalje. Në Turqi, skuadra

Vazhdoni leximin →

Një kampione si Luiza

Luiza Gega vijon me ritëm të plotë stërvitjen në kuadër të Paris 2024 dhe ndryshe nga sportet pompoze të rrethuar nga propaganda dhe fjalët, kampionia jonë e madhe preferon rrugën më të gjatë drejt suksesit, punën. Në një kohë kur futbolli jonë peshohet me shkallët e hierarkisë që ngjit Armand Duka në UEFA apo volejbolli

Vazhdoni leximin →

Ministria e Arsimit dhe Sporteve reagon pas akuzave të Gegës

“Mbështetja e sportistëve elitarë është në qendër të politikave të Ministrisë së Arsimit dhe Sporteve. MAS i ka mbështetur dhe mbështet në vazhdimësi sportistët elitarë dhe trajnerët e tyre përmes mbështetjes për federatat dhe përmes shpërblimeve direkte për rezultatet që kanë arritur në gara në arenën ndërkombëtare. Shpërblimet e dhëna bazohen në parashikimet e nenit

Vazhdoni leximin →

Kampioni olimpik stërvitet në 21 gradë nën zero

Kampioni olimpik dhe mbajtësi i rekordit të 400 metrave me pengesa për meshkuj, Karsten Warholm ka publikuar një video ku stërvitet në ushte ekstreme. Nga pamjet duket qartë që djali i artë i pistave të shpejtësisë, nuk e ka aspak problem të ftohtin polar që ka pushtuar Norvegjinë gjatë ditëve të fundit. Ai stërvitet i

Vazhdoni leximin →

Semenya: Nuk kam turp që jam ndryshe

“Nuk kam turp që jam ndryshe”. Caster Samenya, vrapuesja e Afrikës së Jugut në disiplinat e garave të thellësive, që vuante nga hiperandrogjenizmi, ka folur për BBC, duke theksuar se ajo ishte e vendosur të “luftonte” deri në fund për gratë, të cilat nuk ishin marrë seriozisht nga autoritetet sportive. Dy herë kampionia olimpike (2012

Vazhdoni leximin →

Usain Bolt, “njeru i erës”

Në vitin 2011, shkëncëtarët belgë përdorën një sistem me lazer për të matur me detajet më të hollësishme sprintin e Usain Bolt, i konsideruar si njeriu më i shpejtë i historisë dhe e dini se në cfarë përfundimi dolën? 67.13 metrat e parë të garës ai i përshkopi me shopejtësinë rekord 43.99 km/h. Një felin

Vazhdoni leximin →

Stërmasi premton një atlet të huaj për olimpiadën

Trajneri i suksesshëm i atletikës, Taulant Stërmasi, njeriu që ngjiti Luiza Gegën deri në majat e Europës, sot flet nga pozicioni i kreut të Federatës së Atletikës. Në një intervistë të gjatë dhënë për emisionin sportiv “Zona 30” në RTSH 1,  Stërmasi zbuloi disa detaje interesante në lidhje me të ardhmen e këtij sporti duke

Vazhdoni leximin →