Një djalë nga Teksasi fiton 100 metrat olimpikë, por medalja shkon tek Italia!

Është një skuadër ndërkombëtare. Kështu mund të thuhet për ekipin olimpik Italian që po merr pjesë në Tokio 2020, dhe suksesi shpesh e ka origjinën nga jashtë. Një djalosh amerikan I lindur në Teksas, Lamont Marsell Xhejkobs fitoi garën  klasike të atletikës,  100 metra, në stadiumin Olimpik të Tokios.  Xhejkobs vendosi sërish rekord europian me 9”80. Në gjysmëfinale kishte vedosur rekordin e mëparshëm me 9”84,  duke përmirësuar kohën  e britanikut të famshëm me origjinë nga Xhamajka, Linford Kristi (9”86). Amerikani Fred Kerli doli I dyti dhe kanadezi Andre De Grase.

Sfidanti.al