Në Amerikë “u ka pjellë belaja” nga femrat, sherr në basketboll!

Nuk ka përse të çuditemi që sot femrat bëjnë thuajse gjithçka që bëjnë meshkujt. Edhe kur vjen puna tek sherri dhe përleshjet në sport. Prova më e mirë ishte në ndeshjen e basketbollit për kampionatin e kolegjeve në SHBA, mes skuadrave të Universitetit të Nevadës dhe ekipit të Shtetit të Jutës (Utah State). Përballja ishte e fortë, por u ashpërsua shumë dhe doli nga kontrolli në një moment, kur shpërtheu një zënkë masive. Tetë basketbolliste u përjashtuan me karton të kuq nga gjyqtarët, ndërsa vetë universitetet morën masa për vajzat e tyre që thyen disiplinën. Flitet se dy prej tyre janë dënuar ndërkaq, nga vetë klubet. Përballja e luajtur në Las Vegas, u zgjidh në kohën shtesë dhe u fitua nga vendaset, 55-53.