24 Orë të Dejtonës; Fernando Alonso, i gjashti në kualifikuese

Fernando Alonso dhe shokët e tij të skuadrës te Tojota do të nisen të gjashtët në garën e 24 Orë të Dejtonës në kategorinë e makinave prototipë, që është edhe gara e parë e kampionatit Endurance për Amerikën e Veriut.

Përsa u përket vendeve të para të këtij kampionati, pole positionin e garës e fitoi britaniku Oliver Xhervis me makinën e tij Mazda RT24-P me kohën 1 minutë 33 sekonda e 685 të mijtat duke vendosur një rekord të ri të pistës. Përsa i përket kategorisë tjetër të këtij kampionati atë të GTLM, spikati Aleks Zanardi që në bordin e BMë së tij shënoi kohën e shtatë më të mirë.

sfidanti.al