Lewis Hamilton bën ligjin në Silverstone

Lewis Hamilton triumfoi në Silverstone, në garën e 12-të të kampionatit botëror të Formula 1. Kampioni britanik Mercedes përfundoi përpara Red Bull-it të Max Verstappen në pistënnë shtëpinë e tij. Ferrari i Carlos Sainz është i pesti. Shtatë herë kampioni botëror i Mercedes, i cili nuk kishte fituar që nga GP i Arabisë Saudite 2021, i parapriu Red Bull-it të Max Verstappen dhe McLaren-it të Lando Norris. Për 39 vjeçarin, pilotin e ardhshëm të Ferrarit, është fitorja e 104-ët në karrierë. Piastri i katërt, pastaj Sainz, Hulkenberg, Stroll, Alonso, Albon dhe Tsunoda. E kuqja tjetër, ajo e Charles Leclerc ishte e katërmbëdhjeta. Hamilton mori xhiron e nderit në lot duke valëvitur flamurin britanik.

sfidanti.al