Valencia kritikon ceremoninë e Topit të Artë

Valencia ka kritikuar publikisht përdorimin e imazheve të Vinicius Junior duke bërë thirrje për abuzim racor në Mestalla në maj gjatë spektaklit të Topit të Artë. Braziliani po merrte çmimin Socrates për kontributet humanitare për udhëheqjen e luftës kundër racizmit në futbollin spanjoll, si dhe kontributin në edukimin e fëmijëve në Brazilin e tij. Teksa mori çmimin, Vinicius u shfaq në një montazh që e tregonte atë duke u ballafaquar me turmën e tifozëve për të paralajmëruar autoritetet për ata që po e abuzonin në baza racore.

“Valencia shpreh keqardhje për përdorimin e imazhit tonë në galën e Topit të Artë dhe lidhjen e saj me sjellje të izoluara që klubi ndoqi urgjentisht dhe me vendosmëri, duke zbatuar dënimin më të rëndë për ata që ishin përfshirë. Ne përsërisim dënimin tonë më absolut të racizmit, por kërkojmë gjithashtu respektin maksimal për tifozët tanë dhe klubin tonë”, thuhej në komunikatë.

sfidanti.al