Anglezi Klatenburg shpallet “mjeshtër i bilbilit”

Pas një viti fantastik, gjyqtari anglez ka përfunduar në krye të ranglistës së IFFHS. Institutit Ndërkombëtar i Historisë dhe Statistikave në Futboll ka publikuar listën e gjyqtarëve më të mirë për vitin 2016. Arbitri anglez, Mark Klatenburg, udhëheq bindshëm, me një diferencë shumë të madhe nga ndjekësi I tij më I afërt, italiani Nikola Ricoli, ndërsa i treti është klasifikuar hungarezi Viktor Kasai.

Klatenburg ka pasur një vit fantastik, pasi ka gjykuar dy ndeshjet vendimtare të vitit, fillimisht finalen e Ligës së Kampionëve, mes Real Madridit e Atletico Madridit, e më pas edhe finalen e Euro 2016, mes Francës e Portugalisë.

Ja klasifikimi “Top 10” i arbitrave

  1. Mark Klatenburg (Angli)   141 pikë
  2. Nikola Ricoli (Itali)              65 pikë
  3. Viktor Kasai (Hungari)       55 pikë
  4. Jonas Erikson (Suedi)        43 pikë
  5. Çyneit Çakir (Turqi)            28 pikë
  6. Bjorn Kuipers ( Holandë)   28 pikë
  7. Feliks Brik (Gjermani)        26 pikë
  8. Martin Atkinson (Angli)     20 pikë
  9. Damir Skomina (Slloveni) 19 pikë
  10. Nestor Pitana (Argjentinë) 14 pikë