Tifozët ofenduan Bobby Charlton, Man. City kërkon falje

Një episod i turpshëm ndodhi gjatë ndeshjes Manchester City-Brighton (2-1), ku u bënë protagonistë tifozët vendas. Të cilët nuk i kursyen koret ofenduese ndaj Sir Bobby Charlton.

Legjenda e Manchester United dhe kombëtares angleze, ndërroi jetë në moshën 86-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje nga e cila vuante prej vitesh. Charlton fitoi Kupën e Botës me Anglinë në 1966, teksa me “Djajtë e Kuq” luajti 17 sezone. Gjatë së cilave shënoi 249 gola duke fituar 3 tituj kampionë në Angli, një FA Cup, një Community Shield dhe një Ligë Kampionesh. Në vitin që fitoi Botërorin me kombëtaren e Anglisë, Charlton fitoi edhe Topin e Artë. Në lidhje me veprimin e turpshëm të disa tifozëve të Citizens, kampionët në fuqi të Anglisë dhe Europës kanë reaguar, duke u distancuar nga ngjarja.

Ekipi i sigurisë po studion pamjet e kamerave në mënyrë që të identifikojë njerëzit e përfshirë për të ndërmarrë veprimet e duhura. Klubi i dënon thirrjet e tifozëve dhe kërkon falje pa rezerva kundrejt familjes dhe miqve të Sir Bobby. Gjithashtu edhe ndaj Manchester United. Në ditën kur stadiumi u ngrit për të nderuar legjendën tonë Francis Lee, tifozët tanë duhet të kuptojnë dhe vlerësojnë thellësisht nevojën për respekt në futboll”.
sfidanti.al