Mohamed Salah, rekord ne Premier League, para ndeshjes me Realin

Mohamed Salah e mbylli ne menyren me te mire te mundshme Premier Leaguen angleze. Sulmuesi egjiptian vendosi nje rekord te ri per kete kampionat me 32 gola duke lene pas Alen Shirer, Kristiano Ronaldon dhe Luis Suarez me 31 finalizime. Golin e fundit per kete sezon ne ligen angleze Salah e shenoi ne ndeshjen me Brajtonin.

Jane keto gola qe i kane dhene mundesine Salahut qe te vleresohet 2 here si Lojtari i Vitit ne Angli fillimisht nga Shoqata e Lojtareve ne Britani dhe me pas nga gazetaret sportive.

Per fat te keq nuk do te mund te fitoje Kepucen e Arte pasi ate virtualisht e ka fituar Lionel Messi. Argjentinasi eshte ne kuoten e 34 golave me 68 pike, nderkohe qe Salah e mbylli sezonin me 64 pike pas 32 golave. Imobile dhe Ikardi respektivisht 5 dhe 6 gola larg Mesit nderkohe qe u kane mbetur vetem nje ndeshje per t’u luajtur ne Serine A.

Sfidanti.al