Liga e Kampioneve 2019/2020 merr formë, përcaktohen 4 vazot

Me suksesin e Liverpulit në finalen e Vanda Metropolitanos u mbyll sezoni 2018/2019 i Ligës së Kampioneve dhe tashmë ësjyë koha të mendohet për atë të sezonit të ardhshëm që duket se ka filluar ytë marrë formë. Në edicionin e ardhshëm në kompeticionin më të rëndësishëm për klube do të kualifikohen direkt 26 skuadra së cilave do t’u shtohen 6 ekipet që do të dalin nga turet kualifikuese. Në këtë mënyrë është konfiguruar kuadri i 4 vazove për shortin e radhës së fazës së grupeve dhe që do të përcaktohet përfundimisht par raundeve eliminatore

VAZOT

VAZO E PARE: Barcelona, Bajern Mynih, Juventus, Mancester Siti, PSG, Zenit, Liverpul, Celsi

VAZO E DYTE: Real Madrid, Atletiko Madrid, Borusia Dortmund, Napoli, Shaktjor Donjetsk, Totenhem, Porto (turi kualifikues), Ajax (2 ture kualifikues)

VAZO E TRETE; Bajer Leverkusen, Salzburg, Valencia, Inter, Benfika, Lioni, Dinamo Kiev (tur kualifikues), Seltic (3 ture kualifikues)

VAZO E KATERT: Lokomotiv Moskë, Genk, Gallatasaraj, Lajpcig, Atalanta, Lilë, Kopenaghen, Bate, Jang Bojs, Astana, Slavia, Dinamo Zagreb (3 ture kualifikues).

sfidanti.al